Historia

Historia karate
Historia Fudokan
Historia Fudokan w Polsce
Zarząd Polskiego Związku Karate Fudokan

Historia karate


Gichin Funakoshi

Początki karate sięgają tysiąca lat wstecz. Bodhidharma, przebywając w Chinach w klasztorze Shao Lin, nauczat swoich studentów metod osiągania wytrzymałości i siły fizycznej niezbędnych dla zniesienia surowej dyscypliny, która była częścią ich religii. Trening fizyczny zaproponowany przez Bodhidharmę został następnie rozwinięty i udoskonalony, stając się sztuką walki znaną obecnie jako Shao Lin Sztuka ta trafiła z czasem na Okinawę, gdzie zasymilowała się z miejscowymi formami walki. Władca starożytnej Okinawy, a póĽniej władca Kagoshimy, miasta na wysuniętym najdalej na południe cyplu wyspy Kyushu w Japonii, zakazali używania wszelkiej broni, co spowodowało rozwój technik walki przy użyciu "pustej ręki". Ze względu na swe chińskie pochodzenie sztukę tę nazywano karate i zapisywano ideogramami znaczącymi dosłownie "chińską rękę". Znaczenie to zmienił współczesny mistrz Funakoshi Gichin, zmarły w wieku osiemdziesięciu ośmiu lat w 1957 roku. Zamiast ideogramu oznaczającego "chińską" użył on do zapisania słowa karate ideogramu oznaczającego "pustą" rękę. Funakoshi użył tego ideogramu ze względu na jego filozoficzne konotacje. W buddyzmie zen ideogram kara oznacza "czynienie siebie pustym". Dla mistrza Funakoshiego karate było bowiem nie tylko sztuką walki, ale także szkołą kształtowania charakteru. Pisał: "Podobnie jak gładka powierzchnia lustra odbija każdy przedmiot, który się przed nią znajdzie, i jak zaciszna dolina rozbrzmiewa najlżejszym nawet dĽwiękiem, tak człowiek studiujący karate musi opróżnić swój umysł ze wszystkich złych i samolubnych myśli, by móc właściwie reagować na wszystko, co może napotkać na swej drodze. Takie właśnie znaczenie posiada w słowie karate ideogram "kara", czyli "pusty".

Japońskie społeczeństwo ujrzało karate po raz pierwszy w 1922 roku, kiedy to Funakoshi, będący podówczas nauczycielem w Okinawan Teacher's College, został poproszony o wykład i pokaz na wystawie tradycyjnych sztuk walki, sponsorowanej przez Ministerstwo Edukacji. Pokaz mistrza wywarł tak wielkie wrażenie, że natychmiast zasypano go prośbami o nauczanie w Tokio. W rezultacie Funakoshi nie wrócił już na Okinawę, lecz zaczął nauczać karate na różnych uniwersytetach, a nawet w Kodowanie kolebce judo. Przełomowym rokiem w historii karate był rok 1936, w którym powstał Shotokan.

W 1955 roku powstał Japoński Związek Karate (Japan Karate Association, w skrócie JKA), w którym Funakoshi objął stanowisko głównego instruktora. Początkowo organizacja ta skupiała jedynie kilku członków i garstkę instruktorów, którzy studiowali karate pod okiem sędziwego już mistrza. JKA uzyskał w roku 1958 oficjalną akceptację Ministerstwa Edukacji. W tym samym roku związek zorganizował pierwsze japońskie mistrzostwa karate, które pomogły nadać tej sztuce status sportu wyczynowego.

We współczesnym świecie karate odgrywać może wiele różnych ról. Jest na przykład nauczane jako forma samoobrony w tysiącach prywatnych klubów na całym świecie. W Japonii stanowi część programu szkoleniowego policji i sił zbrojnych. Wiele uczelni włączyło karate do swych programów wychowania fizycznego. Stale też rośnie liczba kobiet uczących się technik karate. Zarówno w samej Japonii, jak i na całym praktycznie świecie, karate stało się niezwykle popularnym sportem, kładącym nacisk tak na dyscyplinę duchową, jak i doskonałość fizyczną.

Metoda walki, która zrodziła się niegdyś na Dalekim Wschodzie, przetrwała wieki i ulegając stopniowym przemianom stała się z jednej strony skutecznym sposobem samoobrony, a z drugiej pasjonującym sportem, mającym rzesze entuzjastów na całym świecie.

¬ródło Dynamiczne Karate - Masatoshi Nakayama, Bydgoszcz 1999


POWRÓT

Historia Fudokan


Ilija Jorga

Fudokan wyodrębnił się z innych dyscyplin (stylów) karate, na drodze wieloletnich doświadczeń i poszukiwań jego Twórcy, Prof. Dr Ilija Jorga 9 dan. Wyróżnia się łączeniem w sobie tradycyjnych zasad treningowych ze współczesnymi, widowiskowymi formami współzawodnictwa, dając publiczności niepowtarzalne wrażenia estetyczne i sportowe. Karate Fudokan jest oparte na zasadach sztuki walki bez użycia broni. Rozwija ludzkie umiejętności fizyczne i psychiczne do takiego poziomu, że zwycięstwo nad przeciwnikiem jest możliwe bez konieczności walki (przewaga mentalna).

Karate Fudokan, pomimo, że wywodzi się z pnia tradycyjnych odmian karate, stanowi odrębną dyscyplinę sportową / odrębny styl karate. O jej odrębności stanowią różnice w wymogach kwalifikacyjnych (przepisach współzawodnictwa sportowego) oraz zasadnicza odrębność w zakresie organizacyjno sportowym.

Oficjalnie dyscyplina ta została ogłoszona w 1980 roku i tę datę przyjmuje się za jej powstanie. Karate Fudokan jest obecnie najprężniej rozwijającym się stylem spośród wszystkich dyscyplin karate.

Cechy Karate Fudokan

metody treningowe opracowane są w taki sposób, aby wspierać nie tylko rozwój umiejętności fizycznych, ale i rozwój osobowości osoby ćwiczącej wzmacniając ją psychicznie i zwiększając jej kompetencje interpersonalne

formy współzawodnictwa są bardzo widowiskowe i zapewniają publiczności niepowtarzalne wrażenia sportowe

Zródło www.fudokan.pl


POWRÓT

Historia Fudokan w Polsce


Od lewej: Czesław Stankiewicz, Ilija Jorga, Andrzej KaĽmierczak.
Soke Jorga z jednymi z najleprzych polskich karateków.

Prof. Dr Ilija Jorga naucza polskich karateków już od wczesnych lat 70-tych zeszłego stulecia. Wszyscy trenerzy i instruktorzy "seniorzy" polskiego karate tradycyjnego są wychowankami Mistrza I. Jorgi, od Niego też otrzymali nominacje na swoje pierwsze mistrzowskie czarne pasy. Wydarzenia w polityce polskiego karate potoczyły się w taki sposób, że powstała w 1990 r. Federacja Karate Tradycyjnego Fudokan w Polsce już w 1992 r. wykreśliła ze swojej nazwy słowo "Fudokan". Kluby członkowskie otrzymały ostatni okólnik informacyjny "Fudokan-Info" w paĽdzierniku 1993 i od tej pory Fudokan zaczął bardzo szybko zamierać na mapie sportowej Polski. Z czasem PFKT przekształciła się Polski Związek Karate Tradycyjnego, który, mimo, że formalnie posiadał w gestii Fudokan - nie rozwijał tej dyscypliny, wycofując się całkowicie z działań na rzecz jej rozwoju już w 1997 roku. Od tamtej pory zaczęło się sukcesywne rugowanie karate Fudokan z Polski. Różnego rodzaju próby podtrzymania tradycji i kontaktów z Mistrzem-Założycielem spotykały się nawet z szykanami ze strony PZKT.

Federacja światowa (WTF-SKF) powstała w 2005 r. postanowiła zadbać o spuściznę sportowo-edukacyjną karate Fudokan w Polsce, nadając prawa reprezentowania tej dyscypliny Komitetowi Założycielskiemu Polskiego Związku Karate Fudokan, wystawiając jednocześnie promesę przyszłemu Związkowi. Polscy karatecy brali udział w I-szych Mistrzostwach ¦wiata w Karate Fudokan zorganizowanych w listopadzie 2005 r. we Włoszech. Zdobyli tam oni 8 medali dla Polski: 3 złote, 2 srebrne i 3 brązowe.

ZARZĄD POLSKIEGO ZWIĄZKU KARATE FUDOKAN

PREZES ZARZĄDU - Mgr inż. Dariusz Stanisław Bajkowski 5 DAN
Absolwent SGGW Warszawa, Podyplomowe studia trenerskie w karate w AWF Poznań. Instruktor 4 specjalności obronnych. Płetwonurek. Ratownik. Wychowawca medalistów mistrzostw świata. Sędzia z najwyższą międzynarodową klasą sędziowską - "A".

WICEPREZES - Mgr Maciej Józef Grubski 6 DAN
Absolwent IWF Gorzów Wlkp., Podyplomowe Studium Organizacji Pomocy Społecznej - Uniwersytet Łódzki. Instruktor 5 specjalności w sportach obronnych. Multimedalista. 6-krotny Mistrz ¦wiata.

WICEPREZES - Dr Krzysztof Tadeusz Szczypiorski 1 DAN
Prawnik. Absolwent WSO, ASW i UMK. Arbiter sądowy. Pasjonat sztuk walki i tradycji samurajskiej. Znawca broni.

Zródło www.fudokan.pl


POWRÓT

Zarząd Polskiego Związku Karate Fudokan


PREZES ZARZĄDU - Mgr inż. Dariusz Stanisław Bajkowski 6 DAN

Absolwent SGGW Warszawa.
Podyplomowe studia trenerskie w karate w AWF Poznań.
Instruktor 4 specjalności obronnych. Płetwonurek. Ratownik.
Wychowawca medalistów mistrzostw świata.
Drugi Trener Kadry Narodowej w Karate Fudokan.
Sędzia z najwyższą międzynarodową klasą sędziowską - „A".
Dyrektor w Radzie Dyrektorów World Traditional Fudokan Shotokan Karate-Do Federation.
Sekretarz Generalny European Traditional Fudokan Shotokan Karate-Do Federation.


WICEPREZES - Dr Krzysztof Tadeusz Szczypiorski 1 DAN

Prawnik. Absolwent WSO, ASW i UMK.
Arbiter sądowy.
Pasjonat sztuk walki i tradycji samurajskiej.
Znawca broni.
Członek Komitetu Dyscyplinarnego World Traditional Fudokan Shotokan Karate-Do Federation.


CZŁONEK ZARZĄDU - Mgr inż. Konrad Mazur 2 DAN

Absolwent Politechniki Warszawskiej.
Mistrz Polski 2006.
Instruktor sportu w Karate Fudokan.
Sędzia z międzynarodową klasą "B".
Instruktor rekreacji ruchowej o specjalności Samoobrona.
Przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę od 1990 r.

POWRÓT
@ 2008 Michał R
Darmowy Katalog Stron | Humor | Katalog stron
Free Web Hosting